See Ondo Election Results From Different LGAs

Ondo Election Results have started coming in from different polling units in Ondo state.

Newsone Nigeria reports that the Independent National Electoral Commission (INEC) commenced the Ondo governorship election at exactly 8 am on Saturday, October 10, amidst tight security.

The Ondo governorship election is taking place in eighteen (18) Local Government Areas (LGAs) and two hundred and three (203) wards in the state.

Local government areas where the election will take place are:  Akoko North-East, Akoko North-West, Akoko South-East, Akoko South-West, Akure North, Akure South.

Others are: Ese Odo, Idanre, Ifedore, Ilaje, Ile Oluji/Okeigbo, Irele, Odigbo, Okitipupa, Ondo East, Ondo, Ose, Owo.

In the build-up to the election,Incumbent Governor Rotimi Akeredolu of the All Progressives Congress (APC), Nigeria’s ruling party, has popped up clearly as a top contender for the office of the governor.

On the other hand, Eyitayo Jegede, the governorship candidate of the Peoples Democratic Party (PDP), Nigeria’s main opposition party and the Deputy Governor Agboola Ajayi who is the candidate of Zenith Labour Party (ZLP), are hoping to unseat Akeredolu as Ondo governor.

Although 17 candidates are eying the Alagbaka Government House, Akure, the state capital, eyes are only on three standard bearers. On poll day, the remaining 14 candidates running on the platforms of mushroom parties will pale into dignified spectators. Some of them have been endorsing either Akeredolu or Jegede.

Below is the Ondo Election Results from polling units…

8:11pm Ese-Odo LGA, Ondo South Senatorial District Collated Results for Ward 005

Reg Voters – 3728 Accredited voters – 1560 A – 01 AA – 00 AAC – 00 ADC – 02 ADP – 08 APC – 986 APGA – 00 APM – 00 APP – 00 LP – 02 NNPP – 00 NRM – 00, PDP – 300 PRP – 00 SDP – 04 YPP – 02 ZLP – 229 Total Valid Votes: 1534 Rejected Votes: 26 Total Votes Cast: 1560.

8:06pm ILE-OLUJI/OKE-IGBO LGA (Ondo South Sen. District) WARD 07

Registered voters – 7554 Accredited voters – 2658 POLITICAL PARTIES A – 01 AA – 00 AAC – 04 ADC – 14 ADP – 11, APC – 1493 APGA – 01 APM – 01 APP – 03 LP – 07 NNPP – 00 MRM – 04 PDP – 786 PRP – 02 SDP – 13 YPP – 00 ZLP – 216 TOTAL NO OF VALID VOTES CAST – 2557 REJECTED VOTES – 101 TOTAL NUMBER OF VOTES CAST – 2658

7:58pm Akoko North East Ward: Ikado

Registered voters: 9505 Accredited voters: 3109 A: 3 AA: 3 AAC: 5 ADC: 32 ADP: 33 APC: 1575 APGA: 1 APM: 4 APP: 9, LP: 18 NNPP: 5 NRM: 2 PDP: 968 PRP: 8 SDP: 16 YPP: 3 ZLP: 333 TOTAL VALID VOTES: 3018 REJECTED VOTES: 86 TOTAL VOTES CAST: 3104.

7: 50pm Akoko Southeast Isua II, Ward 08

Total number of registered voters: 2477 Number of accredited voters: 1106 A: 0 AA: 0 AAC: 0 ADC: 4 ADP: 2 APC: 703 APGA: 0 APM: 0 APP: 1, LP: 3 NNPP: 0 NRM: 0 PDP: 222 PRP: 0 SDP: 2 YPP: 0 ZLP: 141 TOTAL VALID VOTES: 1048 REJECTED VOTES: 25 TOTAL VOTES CAST: 1103.

7:45pm Ose LGA Ward 10 (IMORU/ARIMOGIJA)

Total Number of registered voters: 6238 Number of accredited voters: 2077 A: 0 AA: 2 AAC: 9 ADP: 16 APC: 1120 APGA: 0 APM: 1 APP: 0, LP: 3 NNPP: 0 NRM: 4 PDP: 760 SDP: 18 YPP: 1 ZLP: 77 TOTAL VALID VOTES: 2015 Rejected votes: 59 Total votes count: 2074.

7:45pm Akoko North East Ward: 002, Ekan

Registered voters: 4188 Accredited voters: 1772 VOTES COLLECTED BY EACH PARTY A: 0 AA: 0 AAC: 1 ADC: 10 ADP: 10 APC: 936 APGA: 0 APM: 0 APP: 1, LP: 3 NNPP: 2 NRM: 3 PDP: 588 PRP: 2 SDP: 4 YPP: 1 ZLP: 163 TOTAL VALID VOTES: 1724 REJECTED VOTES: 48 TOTAL VOTES CAST: 1772

Owo LGA Ward : 08 Isaipen Polling Unit : 016 Time: 05:14Pm

AAC- 01 PDP- 19 ADP- 01 APC- 73 SDP- 01 ZLP- 04

5:11pm Ondo West Local government Ward 11 Polling Unit 019 Open Space at Olamojiba (SABO 111) 1

ADP – 001 APC- 035 APP- 001 LP- 003 PDP- 030 ZLP- 029

Owo LGA Ward : 11 (Uso / Emure Ile) Polling Unit : 020 Time: 04:57Pm

A- 01 ADC- 01 ADP- 02 APC- 86 NNPP- 01 PDP- 25 PRP- 01 SDP- 03 ZLP- 01

04:53 PM Ward 03, PU 006 Odole Area, Idale-Lemikan Idanre LGA. RESULT

PDP: 096 APC: 122 ZLP: 091 ADC: 001 ADP: 002

4: 47PM. PU 006, Ward 08, Odigbo, Odigbo LGA.

APC — 104 PDP — 54 ZLP — 30

04: 44PM. PU 019, Ward 08, Odigbo, Odigbo LGA.

APC — 126 PDP — 64 ZLP — 30

4:43pm Ondo East Ward 1 Ateru/Atasan/Igba, polling unit 4 Igba St Edward primary school. Results;

PDP-81 APC-281 ZLP-134

4: 43 PM. Result’s from: Odigbo Local Government. Ward: 10 ( Ore 1) Polling Unit: 002 ( St Paul’s Pry School.)

APC- 181 PDP-67 ZLP-57

Owo LGA Ward : 11 (Uso / Emure Ile) Polling Unit : 017 Time: 04:43Pm

PDP- 28 APC- 80 LP- 01 SDP- 01 ZLP- 2

4: 40 PM. PU 013, Ward 08, Odigbo, Odigbo LGA.

APC — 145 PDP — 115 ZLP — 37

4:40PM. PU 002, Ward 08, Odigbo, Odigbo LGA.

APC — 94 PDP — 36 ZLP — 25

4:32pm Akoko South-East LG IGBEDE QTRS IPE II RA 05 PU 07 Election results:

APC – 112 PDP – 55 SDP – 1 ZLP – 9

4:29pm Akoko South-East LG ITOTO IPE II RA 05 PU 09 Election results:

ADP – 2 APC – 122 PDP – 67 SDP – 1 ZLP – 12

4:25pm Ile-Oluji/Oke-Igbo LGA (Ondo South Sen. District) Ward 04, PU 006 ELECTION RESULTS

TOTAL NUMBER OF ACCREDITED VOTERS: 274 VOID: 4 APC – 158 PDP – 95 ZLP – 9 ADP – 1 ADC – 2 A – 1 AAC – 1 NNPP – 1 SDP – 2

Local Government: Owo LGA Ward : 05 – IJEBU II Polling Unit : 06 (Governor Akeredolu’s polling unit) Time: 16:37

AAC – 2 ADP – 9 YPP – 1 NRM – 1 PDP – 12 APC – 413

Owo LGA Ward : 11 (Uso / Emure Ile) Polling Unit : 03 Time: 04:25Pm

PDP- 73 APC- 19

4:22PM AKURE SOUTH LOCAL GOVERNMENT Ward 11 – Owode/Imuagan Polling Unit 026

NRM – 01 LP – 01 PRP – 01 ZLP – 09 APC – 64 PDP – 163 Void – 01

4:21pm Polling Unit 014 APOI III LG : Ese Odo

ADP — 1 APC — 64 APGA — 1 LP — 1 PDP — 16 SDP — 1 YPP — 1 ZLP — 40 Total number of valid votes: 125

4:20pm LGA: IDANRE Ward: 02 PU 09B, St Andrews Area, Alade/Atosin

A 0 AAC 0 ADC 01 ADP 03 APC 86 APGA 0 APP 1 APM 0 LP 2 NNPP NRM PDP 63 PRP 0 SDP 1 YPP 0 ZLP 26 Total valid votes 183

4:20pm LGA: IDANRE Ward: 02 PU 09A, St Andrews Area, Alade/Atosin

A 0 AAC 02 ADC 02 ADP 0 APC 117 APGA 01 APP 0 APM LP 3 NNPP NRM PDP 65 PRP 0 SDP 0 YPP 02 ZLP 37 Total valid votes 229

4:20 pm Odigbo Local Government. Ward 08 Odigbo, PU 012 ELECTION RESULTS

APC – 203 PDP – 55 ZLP – 31 ADC – 02 ADP – 02

4:18pm Ifedore LG, ward 01, PU 006,

AAC – 2 ADP – 1 APC – 83 LP – 1 PDP – 89 SDP – 1 ZLP -11

4:17pm , ward: Mahin III, PU: 015,

APC-76, LP-2, PDP-37, SDP-1, ZLP-15 TOTAL 131

4:15pm OSE LGA Ward 10 Unit 2

APC: 85 PDP: 36 ZLP: 0 Total accredited votes: 128

4:13pm Ile-Oluji/Oke-Igbo LGA (Ondo South Sen. District) Ward 02, PU 006 ELECTION RESULTS APC – 104

PDP – 161 ZLP – 30 ADP – 5 ADC – 1 APGA- 1 APM – 1 APP – 1 NRM – 1

4:10 PM. PU 008, Ward 03, Ajue, Odigbo LGA.

APC — 147 PDP — 68 ZLP — 22

04:09pm: Ward 09, PU004 (Oloba Junction) of Akure North LGA Result

PDP: 128 APC: 156 ZLP: 021 ADC: 003 ADP: 002 ADP: 003 PRP: 001 YPP: 001 APP: 001 Total registered voters: 1230 VOID: 026

4:05pm Ile-Oluji/Oke-Igbo LGA (Ondo South Sen. District) Ward 04, PU 004 ELECTION RESULTS

APC – 120 PDP – 112 ZLP – 15 ADP – 2 AAC – 1 ADC – 1 SDP – 3 LP – 2

4:02pm Ile-Oluji/Oke-Igbo LGA (Ondo South Sen. District) Ward 01, PU 007 ELECTION RESULTS

APC – 61 PDP – 111 ZLP – 18 ADP – 1 AAC – 2 ADC – 1 SDP – 2

4:00pm Okitipupa LG Ode Aye I PU 003: Methodist primary school

Number of accredited voters 199 Void: 19 APC: 68 PDP: 49 ZLP: 55 ADC: 2 PRP: 1 LP: 1 APP: 1 ADP: 2 YPP: 1

4:01pm Irele LGA Pu1 Ward6 Irele 1 Results

ZLP 59 APC 113 PDP 48 Rejected votes 6

Local Government: Akoko NorthWest LGA Ward : 03 Polling Unit : 002 , St Moses Orimade Primary school. Time: 03:59pm:

PDP – 74 APC – 150 ZLP – 14

3:59pm Akoko South-East LG UBA JUNCTION RA 05 PU 04 Registered Voters: 580 The Result:

AAC – 1 ADC – 0 ADP – 1 APC – 278 PDP – 99 LP – 0 SDP – 2 ZLP – 24 INVALID – 2

3:58pm Ile-Oluji/Oke-Igbo LGA (Ondo South Sen. District) Ward 01, PU 006 ELECTION RESULTS

TOTAL VOTES CAST: 221 VOID: 03 APC – 112 PDP – 87 ZLP – 12 ADP – 4 AAC – 2 ADC – 1 SDP – 1

3:57pm PU 1, Methodist Primary School, Irele 1, Irele LGA (Ondo South Sen. District) ELECTION RESULTS

TOTAL VOTES CAST: 228 VOID: 11 APC – 107 PDP – 58 ZLP – 45 ADP – 1 AAC – 2 ADC – 1 SDP – 3

3:56pm Election Results LGA IDANRE Ward 07 PU 03 Akinnayajo Area CSA store

APC: 156 PDP: 118 ZLP: 23 Rejected votes:25

3:56PM Akoko South West LGA 04 Ward 15 Oba II PU 003 Olope I, Open Space Cooperative. Results:

ADC – 3 ADP – 1 APC – 91 LP – 1 PDP – 72 PRP – 2 SDP – 2 ZLP – 13 Rejected ballots – 11 Total valid votes – 196

ELECTION RESULT 3:56pm Ondo West Local government Ward 11 Polling Unit 012 Orimolade Grammar School Ebute Ayo 1

APC – 89 PDP – 47 ZLP – 82

3:55 pm, ward-MAHIN III, PU: 004 RESULTS

A-1, ADC-3 ADP-1 APC-81 APP-1 NRM-1 PDP-47 ZLP-20 TOTAL-155

3:55pm Akoko North East Ward: 11 Oorun I PU 006

ADC: 1 ADP: 4 APC: 124 LP: 1 PDP: 52 ZLP: 9 TOTAL: 191 REJECTED VOTES: 2

3:55pm Akure North  Ward 11  PU 03

ADC – 3 ADP – 1 PRP – 1 SDP – 2 ZLP – 15 APC – 119 PDP  – 110 Rejected votes 14

3:53pm PU: 017 APOI III LG: Ese Odo

ADP : 1 APC : 71 LP: 1 PDP : 21 ZLP : 90

ELECTION RESULT 3:56pm Ondo West Local government Ward 11 Polling Unit 012 Orimolade Grammar School Ebute Ayo 1:

APC – 89 PDP – 47 ZLP – 82

3:43pm Akoko Southeast Ward 9 Isua iii PU 003, St Joseph’s school

A- 0 AA – 0 AAC-0 ADC – 3 ADP – 2 APC – 215 APGA – 0 APM – 0 APP -0 LP – 3 NNPP – 0 NRM – 0 PDP – 39 PRP-0 SDP – 1 YPP – 0 ZLP – 67

3:38 pm Ile-Oluji/Oke-Igbo LGA (Ondo South Sen. District) Ward 01, PU 001 ELECTION RESULTS:

TOTAL VOTES CAST: 316 VOID: 2 APC – 167 PDP – 124 ZLP – 12 ADC – 2 ADP – 5 APM – 1 LP – 1 PRP – 1

3:36pm Akoko North West L.G Eriti (Ward 5) PU 017

SDP:- 1 A:- 1 APP:- 1 ACC:- 2 ADP:- 6 NRN:- 2 APGA:- 1 LP:- 4 ZLP:- 42 PDP:- 56 APC:- 156 VOID:- 6

3:35pm Akoko Southwest Oke Akoko Ward 2 PU: 2

AAC – 1 NRM – 1 ADP – 4 LP – 1 ADC – 4 SDP – 2 APC – 160 ZLP – 18 PDP – 130 Void – 4

3:34pm Akoko North east, Ward 2, Ekan unit 001:

Apc 127 Pdp- 107 Sdp-2 Zlp-21 Adp-2 Adc-2 Rejected-5

3:31pm Results Ondo West Ward 7 Polling unit 021:

ZLP – 73 PDP – 49 APC – 46 ADC – 2 APP – 1 spoilt – 2 LP – 4 Void – 7

3:30pm – Akure North Ward 11 PU 005

APC: 93 PDP: 102 ZLP: 13 SDP 2 LP: 1 ADP: 1 ADC: 1 Void votes 11

3:30PM Results. PU 015, Ward 03, Odigbo LGA.

APC — 98 PDP — 106 ZLP — 32

3:29pm Ondo west local government Ward 11 PU 13 Orimolade Grammar School Ebute Ayo 1 Counting of votes has been concluded. The results are as follows:

VOID: 11 ZLP— 44 PDP— 22 APC— 102

Ose LGA 3:30pm Ward 11 Unit 001

PDP: 86 APC:113 SDP: 1

3:27 Ward: MAHIN III PU:010 RESULT

APC-66 PDP-53 ZLP-11 SDP-2 ADP-1 VOID-2 TOTAL ACCREDITED 135 TOTAL REGISTERED:612

3:17pm Akure South LGA Ward 08 – Oke Aro/Uro 1 PU 001 – Idanre Road Oke Aro Police Station

ADP – 3

APC – 50

PDP – 117

ZLP – 5

Accredited votes

181 Rejected ballots 5

Spoilt ballot papers 1

3:16pm Ilaje LGA, ward :ETIKAN III, P. U- 001:

NNPP-1, PDP-48, SDP-2, ZLP-22, ADP-2, APC-123, void-15, Total Accredited -213, Total reg. 811

3:15 PM, Results PU 016, Ward 03, Odigbo LGA.

APC — 100 PDP — 68 ZLP — 28

3:12pm Akoko North East Ward: 13 PU 005 (Local Council Chairman’s PU) Vote counting start at 2:52pm

APC: 128 ADP: 2 ADC: 1 ZLP: 9 PDP: 60 SDP: 1 Void: 5

3:10PM AKURE SOUTH LOCAL GOVERNMENT Ward 02 – Gbogi/Isikan 1 Polling Unit 009 – Sacred Heart Primary School (EYITAYO JEGEDE’S POLLING UNIT)

ZLP – 07

APC – 60

PDP – 220

3:10pm Ilaje Local Government Ward: Etikan PU: PU: 28/10/02/010 Ode Etikan IV: Near Palace, Ode Etikan ELECTION RESULT

APC – 98 PDP – 44 ZLP – 61 LP – 1

Ilaje LGA, ward :ETIKAN III, P. U- 001

NNPP-1, PDP-48, SDP-2, ZLP-22, ADP-2, APC-123, void-15, Total Accredited -213, Total reg. 811

3:05pm Ilaje Local Government Ward: Etikan PU: PU: 28/10/02/002 Ode Etikan II: Anglican Pry. School, Ode Etikan ELECTION RESULT

APC: 99

PDP – 39

ZLP – 24

ADC – 1

SDP – 1

VOID – 12

3:00pm Ilaje Local Government Ward: Etikan PU: PU: 28/10/02/001 Ode Etikan I: Anglican Pry. School, Ode Etikan ELECTION RESULT

ADC – 2

SDP – 1

APP – 1

NRM – 2

ZLP – 30

PDP – 37

APC – 67

3:00pm Mahin Ward 3 Unit 11 in Ilaje local government

APC 73

PDP 28

ZLP 8

2: 09 pm Ilaje LGA Ward: 05 PU : 02 Result

ADP- 1

APC- 110

APP-1

PDP-78

SDP-1

ZLP-9

VOID-8

TOTAL=208

2:08pm: Odigbo Local Government. Ward: Koseru ward 07 Polling Unit: L.A primary school area Koseru south. 002

APC- 91

PDP- 60

ZLP- 17

Total accredited voters – 171.

Void – 1

1:53pm LGA: IDANRE Ward: 10 Polling Unit: PU 10, Ipoba I&II, Open Space at Ipoba I, Owena/Apoumulona
A: 01
AAC: 02
ADC: 01
ADP: 03
APC: 141
APGA: 01
APP:
APM:
LP: 02
NNPP:
NRM: 01
PDP: 70
SDP: 5
YPP:
ZLP: 26
Total valid votes: 255
Rejected Votes: 4
Total votes cast: 259

Please note that these results are yet to be confirmed by the Independent National Electoral Commission, INEC, the only body recognised by law to declare election result.

Facebook Comments